Brak wyników. Lokaty Bankowe - oszczedzajpieniadze.pl

Porównywarka kont bankowych Znajdź najlepszą ofertę dla siebie!

baner ranking kont bankowych

Lokaty Bankowe Najlepsze zestawienie lokat, wyszukaj dla siebie

Popularne oferty

Polecane oferty

Ostatnio na blogu

Oszczędzanie na lokatach pozwala na wypracowanie stabilnych zysków, a gwarancje ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powodują, że klienci banków przy zakładaniu lokat bankowych nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich środków finansowych. Oferty lokat bankowych różnią się między sobą nie tylko wysokością oprocentowania. Trzeba zwrócić uwagę także i na inne ich parametry.

Pod pojęciem lokata bankowa lub lokata terminowa należy rozumieć depozyt, który można otworzyć w instytucji bankowej. Polega to z perspektywy klienta na powierzeniu bankowi konkretnej kwoty pieniędzy, na z góry znany okres, przy jednocześnie ustalonym wynagrodzeniu w postaci odsetek. W przeciwieństwie do oszczędzania na kontach oszczędnościowych, w przypadku lokat bankowych nie można zwiększać kwoty depozytu, a wypłata pieniędzy dokonana przed terminem wskazanym w umowie z bankiem będzie najprawdopodobniej skutkowała utratą wszystkich lub części wypracowanych dotychczas odsetek na lokacie. Z reguły lokaty bankowe pozwalają zarobić więcej niż konta oszczędnościowe, ale w obu przypadkach oprocentowanie depozytów uzależnione jest od wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

  • Przy wybieraniu lokaty bankowej, z oferty której klient będzie chciał skorzystać, należy sprawdzić takie kwestie jak:
  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • wysokość odsetek (w konkretnym okresie)
  • sposób zakładania lokaty.

Oprocentowanie lokaty pozwala na wyliczenie, ile odsetek będzie można uzyskać po okresie trwania lokaty. Trzeba też pamiętać przy tym, że odsetki te stają się podstawą wyliczenia podatku od zysków kapitałowych, który odprowadzany jest automatycznie przez bank do urzędu skarbowego. Lokaty bankowe mogą mieć limity wysokości środków pieniężnych, jakie można na nie wpłacić oraz ograniczenia w dostępie klientów do takich ofert bankowych. Zyskowna lokata może być dostępna tylko dla nowych konsumentów, którzy z danym bankiem współpracują po raz pierwszy.

Czas trwania lokaty powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji klienta. Nie każdy będzie gotowy złożyć pieniądze na lokacie bankowej na rok i dłużej, ponieważ nie będzie w stanie powiedzieć, czy w tym czasie nie będzie potrzebował swoich oszczędności do innych celów.