Brak wyników. Konta oszczędnościowe - Oszczędzaj Pieniądze - oszczedzajpieniadze.pl

Porównywarka kont bankowych Znajdź najlepszą ofertę dla siebie!

baner ranking kont bankowych

Konta oszczędnościowe Wybierz ofertę kont

Popularne oferty

Polecane oferty

Ostatnio na blogu

Konta oszczędnościowe pozwalają na elastyczne oszczędzanie pieniędzy na dowolne cele. Zaletą takich rachunków jest zwiększony dostęp do oszczędności, zwłaszcza w porównaniu na przykład z lokatami terminowymi.

Konto oszczędnościowe jest specyficznym rodzajem rachunku osobistego z oprocentowaniem właściwym dla lokat. Można dowolnie zwiększać kwotę środków finansowych utrzymywanych na rachunku tego rodzaju. Wypłata kapitału również może odbywać się w dowolnym czasie trwania umowy, choć w zależności od banku, który ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe, wypłaty mogą być limitowane lub dodatkowo płatne.

  • Każdy bank może zaoferować swoim klientom inne zasady dotyczące kont oszczędnościowych, różniące się między sobą takimi warunkami jak:
  • maksymalna kwota do zdeponowania na rachunku,
  • wymaganie otwarcia równocześnie Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego w tym samym banku,
  • wysokość oprocentowania (podawana w skali roku).

Pamiętać należy przy tym, że zawsze oprocentowanie wskazywane w ofertach kont oszczędnościowych poszczególnych banków jest oprocentowaniem nominalnym, w skali roku. Nalicza się według niego odsetki od salda na rachunku, ale należy jeszcze odliczyć od nich podatek.

Jeśli klient posiada oszczędności, ale nie jest w stanie powiedzieć, czy pieniędzy tych nie będzie potrzebował za kilka tygodni czy miesięcy, lepiej wybrać konto oszczędnościowe niż składać środki finansowe na lokacie i deklarować określony czas depozytu. Konto tego rodzaju zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie, ponieważ wówczas nie zarabiają one, a zmniejsza się ich wartość w wyniku inflacji.

Spośród różnych ofert kont oszczędnościowych w bankach warto wybrać propozycję z najwyższym oprocentowaniem. Jego poziom właściwie we wszystkich instytucjach bankowych uzależniony jest od aktualnej wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Konto oszczędnościowe pozwala na ochronę wartości pieniądza w czasie, a także przynosi umiarkowany zysk w dłuższym okresie.