Porównywarka kont bankowych Znajdź najlepszą ofertę dla siebie!

baner ranking kont bankowych

Jak zaoszczędzić na wakacje? To prostsze niż myślisz!

21:03:2019 Konta

Marzysz o wypoczynku latem, ale zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na wakacje? Jest na to wiele możliwości i dlatego na urlop może sobie dzisiaj pozwolić tak naprawdę każdy. Wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować wyjazd, a także wiedzieć, jak zaoszczędzić na wakacje potrzebne pieniądze. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Zaplanuj swoje wymarzone wakacje
Zanim zaczniesz planować, jak zaoszczędzić na wakacje, powinieneś sprecyzować swoje wakacyjne plany. Jest to konieczne do tego, by określić sumę pieniędzy, jaką trzeba będzie uzbierać.

Jeśli chodzi o planowanie wakacji, pamiętaj o ważnych zasadach:
- im wcześniej to zrobisz, tym więcej czasu będziesz miał na oszczędzanie pieniędzy na wakacje,
- rozważ jak najwięcej opcji – w Twoim interesie są tanie wakacje, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko oferty biur
  podróży, ale także zorganizowanie urlopu na własną rękę.

Eksperci radzą, by oszczędzanie na wakacje rozpocząć już rok wcześniej. Warto więc z tak dużym wyprzedzeniem mieć w planach kilka wariantów wakacyjnych w różnych przedziałach cenowych. Jeśli nie uda Ci się odłożyć na plan A, to po prostu skorzystasz z planu B.

Oszczędzanie, czyli systematyczne odkładanie
Jeśli chcesz skutecznie oszczędzić pieniądze na wakacje, musisz co miesiąc odkładać pewną sumę na ten cel, a cały proces rozłożyć na dłuższy okres. To najlepszy sposób na uzbieranie potrzebnej kwoty pieniędzy, które – uwaga – wymaga systematyczności i konsekwencji.

Niestety wiele osób z czasem traci zapał do oszczędzania - stwierdza, że nie ma z czego odkładać pieniędzy, albo po prostu o tym zapomina. To najczęstsze problemy, które rujnują początkowe plany oszczędnościowe.

Oto proste sposoby, jak sobie z nimi skutecznie poradzić:
- ustal kwotę, jaką możesz odkładać co miesiąc – może być to np. 10% z wynagrodzenia, albo drobne kwoty przy okazji
  każdych zakupów,
- zawsze pamiętaj o celu oszczędzania – myśl o wspaniałych wakacjach zmotywuje Cię do odkładania pieniędzy,
- w odkładaniu pomogą Ci sprytne aplikacje bankowe typu skarbonka w ramach konta osobistego - niektóre przypomną
  Ci o odłożeniu pieniędzy, a inne zrobią to za Ciebie, potrącając z każdej transakcji określoną przez Ciebie kwotę lub
  procent jej wartości,
- dobrym sposobem na oszczędzanie na wakacje są konta i lokaty oszczędnościowe – możesz je otworzyć online, a dzięki
  nim wygodnie odkładać pieniądze i je pomnażać, ponieważ w przeciwieństwie do rachunków bieżących są one
  oprocentowane!

Skąd wziąć pieniądze na oszczędności?
Zastanawiając się, jak oszczędzić na wakacje, z pewnością martwi Cię kwestia, jak w praktyce wygospodarować na ten cel środki ze skromnego budżetu. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nawet jeśli Twój budżet jest mocno napięty, możesz w łatwy sposób wygenerować wolną gotówkę. Co więcej, nie wiąże się to wcale z dużymi wyrzeczeniami!

1) Planuj wydatki w ramach zmniejszonego budżetu – każdego miesiąca ustal sobie kwotę do wydania pomniejszoną o planowaną kwotę oszczędności. Wyobraź sobie na przykład, że Twój budżet jest np. mniejszy o 200 zł. Jednocześnie pamiętaj, że odłożenie co miesiąc przez rok 200 zł da Ci finalnie do dyspozycji 2400 zł, za które spokojnie zorganizujesz wspaniałe wakacje!

2) Płać rachunki w terminie – nie doprowadzaj do zadłużenia, bo ono jest największym wrogiem oszczędzania. Każdego miesiąca najpierw płać najważniejsze opłaty (czynsz, Internet, raty kredytów itp.), a ograniczenie wydatków planuj w pozostałych sferach życia.

3) Mądrze rób zakupy – zacznij porównywać ceny w sklepach, kupuj według listy tylko to, co jest niezbędne, korzystaj z promocji i obniżek, częściej wybieraj dyskonty niż osiedlowe sklepy. Nie ulegaj pokusom i zachciankom – pamiętaj, że dzięki temu oszczędzisz na niezapomniane wakacje!

4) Zacznij oszczędniej żyć – zamiast jadać na mieście, zacznij gotować w domu, do pracy zabieraj przygotowany w domu lunch, zamiast wszędzie jeździć autem, wybierz od czasu do czasu rower, zwracaj uwagę na zużycie energii w domu, spróbuj zmniejszyć rachunki np. przez zmniejszenie pakietu telewizji. Pomyśl o rezygnacji z niezdrowych nawyków, które pochłaniają sporo pieniędzy – np. ograniczeniu spożycie alkoholu.

Już wiesz, jak oszczędzić na wakacje – tak naprawdę wystarczy dobry plan oraz systematyczne odkładanie pieniędzy. W tym drugim pomogą Ci drobne zmiany w ograniczeniu codziennych wydatków, a także praktyczne rozwiązania oferowane przez banki – aplikacje typu skarbonka, a także konta oraz lokaty oszczędnościowe.